İslam İşbirliği Teşkilatı

Gündem Başlığı: Yemen sorunu ve bu sorunun doğurduğu sonuçlara çözüm bulmak

Alt Başlığı: Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu

    Komite Dili: Türkçe

    Komite Hakkında: 25 Eylül 1969.  Merkezi: Cidde, Suudi Arabistan

7-8 Aralık 2005 tarihleri arasında Mekke’de düzenlenen 3. Olağanüstü İslam Zirvesi’nde kabul edilen İİT, 10 Yıllık Eylem Planı çerçevesinde kurulması kararlaştırılan Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu (BDİHK), 28-30 Haziran 2011 tarihleri arasında Astana’da gerçekleştirilen 38. BDK toplantısında BDİHK Tüzüğü’nün kabul edilmesiyle resmi olarak faaliyete başlamıştır.

Yeni İİT şartlarına göre BDİHK 2012 yılında geçici olarak Cidde merkezli olarak faaliyete geçmiş olup yılda 2 kez düzenli olarak toplanmaktadır. 41. DBK de komisyona Suudi Arabistan’ın daimi olarak ev sahipliği yapması karara bağlanmıştır.

İslam İşbirliği Teşkilatı ya da kısaca İİT, Eylül 1969 tarihinde Fas’ın başkenti Rabat’ta toplanıp İslam ülkelerini çatısı altında toplamak üzere kurulan 57 üyeye sahip uluslararası bir teşkilattır. 38. Dışişleri Bakanları toplantısında alınan karar gereğince örgütün ismi İslam İşbirliği Teşkilatı olarak değiştirilmiştir.

Üye devletlerin devlet başkanları ve hükümet yetkililerinin katıldığı ve her üç yılda bir yapılan İslam Zirvesi’nde alınan kararların işleyişini incelemek için üye ülkelerin dışişleri bakanları her yıl toplanır. Organizasyonun yönetici organı ise daimi sekreterya, iki organın kararlarının uygulanması ile görevlendirilmiştir ve merkezi Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde yer alır. Şu anki Genel Sekreter 2016’dan beri Yusuf Bin Ahmed El Useymim’dir.

Yemen iç savaşının başlaması ülkede en büyük azınlığı oluşturan İslam dininin (Şiiliğin bir kolu sayılan) Zeydi mezhebine bağlı Husilerin ayaklanmaları, Sünni kabilelerle çatışmaları, daha sonra başkent Yemen’i ele geçirmeleri ve ülkenin önemli bir bölümünde hakimiyeti sağlamalarıyla başlamıştır. Söz konusu halk hareketi ve uluslararası kamuoyunun da baskısıyla yönetimden indirilen Salih’in yetkileri, yardımcısı Abdu Rabbu Mansour Hadi’ye devredilmiş, sonrasında 2012 yılında gerçekleştirilen seçimlerde Hadi Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Gündem Başlığı:2011 Ocak ayından itibaren, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan halk hareketleri Yemen’de de etkisini göstermiştir. Yemen’in bu bölünmüş, karmaşık mezhep ve kabile yapısı ülkedeki iç savaşın nedenlerinden biridir.

DETAYLAR