Dünya Sağlık Örgütü (WHO)

Komite Dili: Türkçe

    Komite Hakkında:  Dünya Sağlık Örgütü Birleşmiş Milletlere bağlı olan toplum sağlığıyla ilgili çalışmalar yapan kuruluştur. DSÖ’nün temel amacı, Anayasasında yer alan “Tüm insanların mümkün olan en yüksek sağlık düzeyine ulaşmaları” olup, örgüt bu amacı gerçekleştirmek üzere uluslararası sağlık çalışmalarının yönetimini ve eşgüdümünü sağlamaktadır.

  Dünya Sağlık Örgütü 1945 yılında toplandığı Birleşmiş Milletler konferansında, bu dönemde bütün halkların sağlığının, dünyada barış ve güvenliğin sağlanması açısından temel önem olduğunu kabul ederek delegelerin bir “Uluslararası Sağlık Örgütü” kurulması amacıyla toplantı düzenlenmesi oybirliğiyle kabul edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü anayasası 22 Temmuz 1946 tarihinde 61 ülkenin temsilcisi tarafından imzalanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü 26 üye ülke tarafından onaylanmasının ardından 7 Nisan 1948 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü resmen kurulmuştur.

  Biz bu konferansta, GDO’lu besin üretiminin ve tüketiminin son günlerde oldukça artması sebebiyle, GDO yüzünden olan hayat kalitesindeki düşüşü, yükseltme amacı ile çalışmalar yapacak ve insanların daha kaliteli bir yaşam sürmesi adına GDO sorununa çözüm bulacağız.

Gündem Başlığı: Genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO)  zararları ve bunların dünya sağlığına olan etkileri nelerdir? Gelecekte insan ve diğer canlıların sağlığını nasıl etkileyecek? GDO’suz bir yaşamın gerekip gerekmediği değerlendirilecektir.

DETAYLAR